Hafsa sultan hastanesi kalite değerlendirme toplantısı

İlki Nisan ayında gerçekleştirilen Üniversitemiz Hafsa Sultan Hastanesi kalite değerlendirme toplantısının ikincisi, Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi başkanlığında, 30 Kasım 2017 tarihinde yapıldı.
Toplantıya, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. S. Sami İlker, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Zeki Arı ve Prof. Dr. İpek Akil, Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt, Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Aydın Şencan, Prof. Dr. Serdar Tarhan ve Prof. Dr. Asım Aslan, Tıp Fakültesi Anabilim Dalı Başkanları ve Bilim Dalı Sorumluları, Hastane Başmüdürü Tahsin Akcan ve Müdür Yardımcıları, Başhemşire Nimet Petek ve Başhemşire Yardımcıları ve Hastane Kalite Yönetim Direktörü Sadık Kaplan katıldı. 
Toplantıda, Sağlık Bakanlığı kalite standartları kapsamında Hasta Kalite Yönetim Birimi'nin diğer bölümlerle ortaklaşa yürüttüğü 2017 yılı çalışmaları, hayata geçirilen yeni uygulamalar, hasta güvenliği açısından alınan tedbirler, sağlıklı çalışma yaşamına yönelik alınan kararlar hakkında değerlendirmeler yapıldı. 
Kalite Yönetim Direktörü Sadık Kaplan hazırladığı sunumda; sağlıkta kalite çalışmalarının etkin ve istikrarlı bir şekilde sürdürülebilmesi için oluşturulan dokümanların bütüncül bir bakış açısıyla ele alınması ve uygulanması gerektiğini dile getirdi. Kaplan; kalite ile getirilen yeni sistemde tüm uygulamaların rakamsal puanlandırma sistematiği kullanılarak değerlendirildiğini, bu sayede tüm çalışmaların objektif bir şekilde gözlemlenebildiği bir ortam oluşturulduğunu söyleyerek, Sağlık Bakanlığı mevzuat standartları ve değerlendirme ölçütlerinin bütüncül olarak ele alınması gerektiğini belirtti.
Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt ise, Sağlık Bakanlığı kalite mevzuatının profesyonel bir kadro ile hazırlandığının oldukça açık olduğunu belirterek, 2017 yılı içerisinde mevzuat içeriğin uygulanmaya başlanmasıyla, çalışan ve hasta memnuniyeti açısından önemli adımların atıldığını dile getirdi. Kurt, bu sürece daha etkin bir şekilde uyum sağlayabilmek için tüm çalışanlara büyük görevler düştüğünü, 2018 yılı hedeflerinin ''önce insan'' parolasıyla belirlendiğini ifade etti. 
Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, kaliteli ve güvenli bir sistem oluşturmanın tesadüfi olmadığını, mevzuat ve kurallara tam bağlılık ve ekip ruhuyla çalışılarak elde edilebileceğini vurgulayarak, bu amaçla yapılan eğitim ve uygulamaların da bu sürecin vazgeçilmez parçaları olduğunu söyledi. Prof. Çelebi, gerçekleştirilen ve devam eden çalışmalara katkı veren, emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür etti.
Manisa Celal Bayar Üniversitesi © 2018 | Güvenlik ve Gizlilik